פרסום כירופרקט
BACKLIFE
BACKLIFE
BACKLIFE 
מדרסים מותאמים אישית
מדרסים אורטופדיים
טיפול רייקי
טיפול רייקי
כיסא ברכיים
כסא בירכיים
agel flx
agel flx
האגודה הישראלית ל כירופרקטיקה
פרסום באתר כירופרקט
ילדים, תאונות דרכים ותת תזונה PDF הדפס דואל
נכתב על ידי Administrator   
Wednesday, 11 November 2009

 

ילדים, תאונות דרכים ותת תזוזה

דר. כריסטופר קנט, כירופרקט

 

ביותר ממאה שנותיו, טיפל מקצוע הכירופרקטיקה באנשים בכל הגילאים. אולם בשנים האחרונות, מספר ד.כ. )דוקטורים לכירופרקטיקה) נתקלו בסירוב של חלק מחברות הביטוח, לשלם עבור טיפול בילדים שנפגעו בתאונות דרכים.

 

כמובן שהסירוב נעשה, ללא כל בסיס הגיוני. וחובת ההוכחה של נחיצות הטיפול, מוטלת על הדוקטור לכירופרקטיקה. המכתבים שראיתי סירבו באופן גורף, לטיפול בילדים מתחת לגיל 12. מאמר זה יסקור את הספרות שמחזקת טיפול בתת תזוזות שנגרמות על ידי תאונות.

 

דר. בורנשטיין, ערך בדיקה וטבלה רטרוספקטיבית של טיפול ב-73 ילדים, שנפגעו בתאונות והגיעו לבתי חולים לילדים, עם פגיעות עמוד שידרה צווארי. 67% מתוכן, היו פגיעות הקשורות לתאונות דרכים, שנגרמו מתאונות דרכים בהתנגשות.

הגיל הממוצע של הילדים היה 8.6, עם שני שיאי משנה בגילאי 2-4 ו-12-15 שנים.

 

עורך המחקר מציין שהילדים הקטנים, נפגעו קשה יותר מהגדולים יותר. התרחקויות ותת תזוזות היו נפוצות יותר בילדים בגיל 8 שנים ומטה. שברים היו נפוצים יותר בילדים הגדולים יותר.

 

דר. גלאס בדק 35 ילדים, שסבלו פגיעות ישירות חזקות בעמוד שידרה מותני. 31 מהם נפגעו בתאונות התנגשות מכוניות. התגלו שינויים בלתי תקינים בצילומי רנטגן רגילים, והתגלו התרחקויות, תת תזוזות ושברים, בנפרק או בשילובים שונים. עורך המחקר כתב: "ילדים בתאונות דרכים, נמצאים בסיכון לפגיעות עמוד שידרה מותני... חשוב מאוד לשלוח לצילומי רנטגן של גב תחתון, את כל הילדים שיש אצלם חשד לפגיעה בשידרה תחתונה".

 

המאמר מדגיש את הצורך בבדיקת כל השידרה, במקר של תאונות דרכים, ולא רק את השידרה הצווארית. כדאי להתייחס ולהזכיר את המאמר הזה, כשמבקשים כיסוי ביטוחי לצילומי רנטגן שידרתיים, בילדים לאחר תאונות דרכים.

 

דר. ראצ'סטי דיווח שבבדיקה של צילומי רנטגן צוואריים של ילדים מתחת לגיל 18, שהיו מעורבים בתאונות דרכים, הוא מצא 36% שינויים ראדיו-גראפיים לא מקובלים (אבנומאליות).

נאמר בהמשך שהערכה קלינית של תלונות על כאבי צוואר או מעורבות בתאונות דרכים עם חבלת ראש, יכולות לזהות את כל המיקרים של פגיעות בשידרה צווארית.

חוקרים אחרים תיארו אספקטים אחרים של פגיעות צוואר בילדים שמעורבים בתאונות דרכים.

דר. היל, מצא ש-31% מפגיעות הצוואר בילדים, הן תוצאה של תאונות דרכים. בילדים צעירים יותר (מתחת לגיל 8 שנים), תת תזוזות נגרמות יותר משברים.

 

דר. ארגאן מצא שתאונות דרכים ללא התנגשות יכולות לגרום ךיותר פגיעות לילדים. סוג התאונות ללא התנגשות שמצויינות במאמר שלו כללו עצירות פתאומיות, סטיות פתאומיות,

 

סיבובים, תנועה של ילדים בלתי חגורים בתוך הרכב.

 

דר. רוברטס תיאר מקרה בו ילד, שהיה בתאונת דרכים, וספג "צליפת שוט" (וויפלאש), שגרמה לכאבי גב וצוואר מיידיים. והפרעות נוירו-התנהגותיות שהלכו והחריפו במהלך שנתיים לאחר התאונה. הסימפטומים נמשכו גם ארבע שנים לאחר התאונה. טומוגרפיה פוזיטרונים (Pet Scan) הדגימה עדות לפגיעה תפקודית במוח. 

 

ההשפעה הקלינית של פגיעה שידרתית צווארית בילדים, יכולה להיות בעלת מיגוון איפיונים רחב. דר. בידרמן ציין שמיגוון הסימפטומים הרחב בילדים, יכול להיות תוצאה של פגיעה ולחץ תת גולגולתיים.

הבעיות שדווחו כוללות
חום מסיבה לא מובנת, אובדן תאבון, הפרעות שינה, פגיעה תנועתית חד צדדית, ושינויי יציבה

דר. גוטמן מדבר גם על מיגוון הסימנים והסימפטומים שיכולים להיגרם כתוצאה מבעיות תפקוד מכניות של השידרה הצווארית

בספרות הכירופרקטית כתב דר. קלוא מאמר שמתייחס לפגיעות מתיחה/כיפוף בשידרה צווארית של ילדים

 

לסיכום, זה חמור מאוד ש"דוקטורים בערב" כותבים "חוות דעת מפוקפקות" לחברות ביטוח, ומונעים כך מילדים טיפול כירופרקטי, הדרוש מאוד למצבם.

 

References

1. Orenstein JB, Klein BL, Gotschall CS, et al: "Age and outcome in pediatric cervical spine injury: 11-year experience." Pediatr Emerg Care (1994 Jun) 10(3):132.

2. Glass RB, Sivit CJ, Sturm PF, et al: Lumbar spine injury in a pediatric

population: difficulties with computed tomographic diagnosis. J Trauma (1994 Nov) 37(5):815.

3. Racheskey I, Boyce WT, Duncan B, et al: "Clinical prediction of cervical spine injuries in children. Radiographic abnormalities." Am J Dis Child (1987 Feb) 141(2):199.

4. Hill SA, Miller CA, Kosnik EJ, Hunt WE: "Pediatric neck injuries. A clinical study." J Neurosurg(1984 Apr) 60(4):700.

5. Agran PF: "Motor vehicle occupant injuries in noncrash events." Pediatrics (1981 Jun) 67(6):838.

6. Roberts MA, Manshadi FF, Bushnell DL, Hines ME: "Neurobehavioral dysfunction following mild traumatic brain injury in childhood: a case report with positive findings on positron emission tomography (PET). Brain Inj (1995 Jul) 9(5):427.

7. Biedermann H: "Kinematic imbalances due to suboccipital strain in newborns." Manual Medicine (1992) 6:151.

8. Gutmann G: "Blocked atlantal nerve syndrome in infants and small children." ICA Review (1990) 46(4):37.

9. Clow BJE: "Pediatric cervical acceleration/deceleration injuries." Journal of

Clinical Chiropractic Pediatrics (Jan 1996) 1(1):36.

 

 
הבא >
צור קשר לפרסום באתר 050-354-6746